Niektórzy z nas już odczuli skutki kryzysu ekonomicznego, który rozpoczął się wraz z pandemią. Wielu już również wie, że pewnie w najbliższym czasie będzie musiało się z nimi zmierzyć. Warto w związku z tym przeanalizować swoje plany, przemyśleć zbliżające się wydatki oraz zastanowić się jak efektywnie zarządzać domowym budżetem. Dla wszystkich, którzy już postanowili tego dokonać mamy pięć prostych rad.
Działaj z planem
Nie da się zarządzać czymś, czego nie ma. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o sporządzeniu domowego budżetu. Spisz wszystkie swoje wpływy, czyli to co zarabiasz w ciągu miesiąca wraz z datami, w których możesz spodziewać się pieniędzy. Potem wymień wszystkie stałe wydatki takie jak czynsz, raty, opłaty za media, abonamenty, czyli wszystkie wydatki, przed którymi nie ma ucieczki i wiesz, że w ciągu miesiąca musisz je ponieść. Zanotuj również ich daty. Następnie zastanów się ile musisz wydać w ciągu miesiąca na inne potrzeby, tak chociażby jak jedzenie, czy ubrania. Dla ułatwienia dobrze jest wszystko wpisać do tabelki.
Najpierw odłóż
Jeżeli po porównaniu miesięcznych wpływów i wydatków okazuje się, że masz nadwyżkę, to pewną jej część możesz zacząć odkładać. Zastanów się jaka będzie to kwota i pilnuj, żeby co miesiąc zasilała Twoje oszczędności. Najlepiej założyć w tym celu oddzielny rachunek i po otrzymaniu pensji od razu przelewać na niego ustaloną, stałą, comiesięczną kwotę. Niech to będzie pierwsza czynność po otrzymaniu pensji i to zanim zaczniesz opłacać rachunki. Dlaczego ważne jest, żeby oddzielać oszczędności od naszego zwykłego rachunku i w pierwszej kolejności odkładać ustaloną kwotę?
Po pierwsze, jeśli nie oddzielisz tych pieniędzy, to istnieje ogromne ryzyko, że je po prostu wydasz. Mając „górkę” na rachunku bieżącym jesteśmy bardziej skorzy do wydawania. To naturalny mechanizm. Jedną ze złotych zasad oszczędzania jest również sumienność i stałość. Dlatego dobrze każdy miesiąc zaczynać właśnie od odłożenia z góry ustalonej kwoty. Jeśli chcielibyśmy robić to na koniec miesiąca i przelewać to co nam zostało na koncie, to jest bardzo mało prawdopodobnie, że te pieniądze w określonej kwocie jeszcze na nim będą. To też dość naturalne zjawisko.
Zakupy zawsze z listą
Kolejnym zagrożeniem dla naszego portfela są zakupy bez listy. Niewiele jest osób, które bez takiego dokumentu potrafią zrobić w pełni przemyślane zakupy i nabyć tylko naprawdę niezbędne produkty. Lista z pewnością nie będzie gwarancją sukcesu, ale na pewno nas do niego przybliży. Jeżeli wiemy, że mamy tylko określoną kwotę do wydania i mamy listę, która uwzględnia nasze potrzeby i możliwości finansowe, to jest szansa, że nie wrócimy do domy z rzeczami, których naprawdę nie potrzebujemy.
Przegląd stałych wydatków i terminowe płacenie
Przejrzyj wszystkie swoje stałe zobowiązania. Popatrz na umowy, abonamenty, subskrypcje. Może nie potrzebujesz tylu kanałów telewizji satelitarnej, subskrypcji na dwa stanowiska na telewizję internetową, takiego pakietu danych w komórce lub jakiś dodatkowych drobnych usług dorzuconych do umowy, z których pewnie nigdy nie skorzystasz. Czasem chodzi o nieduże kwoty w skali miesiąca, ale jeśli je zbierzemy razem i sumujemy w skali całego roku, to wynik może okazać się dość szokujący. Warto również unikać długotrwałych zobowiązań, z których nie możemy zrezygnować przez rok, dwa lub dłużej. Takie umowy, choć obecnie nie wydają się dotkliwe, mogą nam bardzo doskwierać w chwili, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Musimy również pamiętać o sumiennym i terminowym regulowaniu należności, dzięki temu unikniemy bowiem dotykowych kosztów.
Poduszka finansowa
Choć jej nazwa brzmi niepozornie, to jest to jeden z poważniejszych oręży każdego budżetu. Poduszka finansowa to inaczej oszczędności, których możemy użyć w razie nieprzewidzianych wydatków lub gdy nasza sytuacja materialna ulegnie zmianie. Stąd jej nazwa. Poduszka finansowa ma za zadanie „zmiękczyć”, zamortyzować finansowe ciosy, które zgotuje nam los. Bez niej każdy niespodziewany wydatek, może na nas sprowadzić ogromne kłopoty. Z tego powodu należy dbać o regularne odkładanie nawet niedużych kwot. Jeśli nie przygotujemy się na kłopoty, to sami je na siebie sprowadzamy.
Oto pięć prostych zasad zarządzania budżetem domowym, dzięki którym możemy przygotować się na trudniejsze czasy. W kolejnych wpisach postaramy się przedstawić więcej porad, dotyczących porównywania ofert, oszczędzania, czy planowania wydatków.