Od marca znacznie więcej czasu spędzamy w naszych domach i od tego momentu bardziej zwracamy uwagę na estetykę oraz funkcjonalność własnych czterech kątów. Masowo zaczęliśmy remontować mieszkania. Rozpoczynające się lato jest idealną okazją do kolejnego kroku – urządzenia przytulnej przestrzeni na balkonie. Nasi eksperci sprawdzili, jak odmienić wygląd balkonu i stworzyć tam dodatkowe miejsce do relaksu niskim kosztem.
Balkon często służy nam przede wszystkim jako schowek albo suszarnia prania. Świetnym pomysłem jest urządzenie go tak, by stał się estetyczną, ale też praktyczną częścią mieszkania. W Internecie można znaleźć bardzo dużo zdjęć nastrojowych i przytulnych balkonów, na których chętnie piłoby się kawę, czytało książki i relaksowało przy kieliszku wina. Taka renowacja i urządzenie nastrojowej przestrzeni jest tańsze niż się wydaje.
Jeżeli twój balkon od osiedla dzieli tylko metalowa barierka to warto go trochę oddzielić od świata zewnętrznego i zmienić w bardziej prywatną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem może okazać się mata trzcinowa, którą kupimy w sklepie budowlanym już za 75 złotych za ok. 6 metrów. W supermarkecie budowlanym warto zajrzeć też na dział z podłogami. Miejskie balkony są zwykle wykończone nieprzyjemnymi i zimnymi kafelkami, które możemy przykryć na przykład płytkami imitującymi drewno, miękką wykładziną PCV lub sztuczną trawą. Wszystkie rozwiązania są łatwe w montażu, a za 5 metrów kwadratowych zapłacimy kolejno ok. 600 złotych, 125 złotych i 60 złotych.
Meble są kluczem do urządzenia wygodnej przestrzeni na balkonie. W sklepach budowlanych czy internetowych ich ceny jednak nie zachęcają do zakupu. Bardziej ekologicznym i jednocześnie tańszym rozwiązaniem będą modne meble, które samodzielnie przygotujemy z europalet. Możemy je kupić już za kilkadziesiąt złotych od sztuki i wykorzystać je ponownie, zgodnie z trendem zero waste. Materiały potrzebne do ich wykonania, czyli palety, wkręty, papier ścierny oraz środki do impregnacji będą kosztowały ok. 120-150 złotych. W Internecie łatwo znaleźć prostą instrukcję, która pomoże je wykonać. Wygodne poduszki do wykończenia naszych mebli znajdziemy w przedziale cenowym od 40 do 200 złotych.
Aby nasz balkon stał się przytulny i uroczy, niezbędne będą modne dodatki i stylowe dekoracje. Nie muszą się jednak wiązać z dużym wydatkiem. Klimatyczne girlandy kosztują ok. 50-100 złotych. Za dekoracyjne lampiony, w które wkłada się świece zapłacimy nawet kilkanaście złotych za sztukę. Nie zapominajmy też o kwiatach i roślinach, które sprawią wrażenie przebywania w ogrodzie. Tanich kwiatów warto szukać na wyprzedażach, giełdach kwiatowych oraz supermarketach. Już za 100 złotych uda nam się kupić nawet kilka sztuk, a balkon nabierze wyjątkowego charakteru.
Z wyliczeń ekspertów hapipożyczek wynika, że remont balkonu średniej wielkości to koszt od 600 do ok. 1400 złotych. To naprawdę niedużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość z nowych rzeczy będzie nam służyć przez kilka sezonów, a nadchodzące długie, ciepłe wieczory spędzimy w klimatycznym miejscu urządzonym samodzielnie.